Az interneten Gorilla Szlovákia II címmel tettek közzé egy dokumentumot
Csütörtökön Gorilla Szlovákia II címmel terjedelmes dokumentum jelent meg az interneten, de az anyagot több szerkesztőség is megkapta. A szöveg bevezetésében az olvasható, hogy Ľubomír Arpáš, a Szlovák Titkosszolgálat kémelhárítási igazgatója feljátszott találkozóinak átiratáról van szó.
A szövegből több nevet töröltek, más személyeket rövidítésekkel vagy ragadványnevekkel jeleznek, vagyis nem tisztázott, kikről is van szó.
A dokumentum széles időszakban rögzíti a beszélgetéseket, 2007-től 2011-ig. A beszélgetések átiratában oligarchák, politikusok és vállalkozók neve szerepel. A szöveg az amerikai Tumblr oldalon blogbejegyzésként jelent meg, a blog neve „Gorilla Szlovákia II”. Ugyanazon az oldalon jelent meg 2011 decemberében, vagyis négy évvel ezelőtt a Gorilla is. Állítólag a titkosszolgálat iratáról van szó, amely a Penta csoport társtulajdonosának, Jaroslav Haščáknak a Vazovová utcában rögzített találkozóit írja le, és amely rögzíti a 2005-2006-os évek terjedelmes privatizációit Mikuláš Dzurinda kormányzása idején.
Ahogy 2011-ben, most is néhány hónappal a parlamenti választások előtt jelent meg a dokumentum az interneten.
Arpáš a SME-nek kijelentette, érdekes anyagról van szó. „Professzionális szempontból érdekesebb, ki a dokumentum forrása, feldolgozója és terjesztője, és mit akar elérni az anyag által” – írta a SME-nek Arpáš. Úgy véli, az anyag célja elterelni a figyelmet a társadalom alapvető jelenségeiről az ő személyének befeketítésével.
„A rendőrség csak a közzétett anyag kiértékelése után reagálhat. Ha az anyagban olyan tények lesznek, amelyek alapján a rendőrség léphet, a rendőrség élni fog a törvény adta lehetőségeivel” – mondta el a SME-nek a rendőrségi szóvivő, Marianna Paulíková.
A dokumentum szerint Arpáš találkozgatott Varga Zoltánnal, ma is ő a Vazovová utcai lakás tulajdonosa, akit a titkosszolgálat a 2005-2006-os időszakban lehallgatott.
A szöveg rögzíti Arpáš és Ján Rejda, a Korrupcióellenes Hivatal személyes tevékenységek osztályának igazgatója közt lezajlott beszélgetést is, Rejdát az eredeti Gorilla is említi.
A dokumentum szerint Arpáš beszélgetett Alojz Lorenccel is, a kommunista titkosszolgálat utolsó vezetőjével, aki később titkosírás megfejtéséből élt, és 2011-ig a Pentának dolgozott.
Nem ismert a „Gorilla Szlovákia II“ dokumentum eredete. A legvalószínűbb az a lehetőség, hogy olyan felvételek átiratáról van szó, amelyeket maga Arpáš készített.
A beszélgetések ugyanis a legkülönbözőbb helyeken zajlottak, éttermekben, üzletközpontokban, bonyolult lett volna a lehallgatásuk, mivel Arpáš a kémelhárítás vezetőjeként a kémkedést le tudta volna leplezni. A szövegek egy része Arpáš házában rögzített beszélgetésekről szól.
A Denník N arról tájékoztatott, olyan felvételek átiratáról lehet szó, amelyeket Arpáš készített, és amelyeket a rendőrség 2012-ben egy házkutatás során foglalt le nála. A rendőrség akkor azért tartott házkutatást Arpášnál, mert felmerült a gyanú, hogy gyermekpornóval kereskedik, de ez az állítás sosem igazolódott be.
Bár nem tudni biztosan, a beszélgetések valóban úgy játszódtak-e le, ahogy az az interneten olvasható, a szövegek egy részének van valóságalapja.
A dokumentum leírja, hogyan akart egy szaud-arábiai herceg telkeket vásárolni egy közvetítő, egy kuvaiti arab férfi által Moravany nad Váhom településen. A közvetítő, akinek neve megjelenik a dokumentumban, valóban ingatlantulajdonos az adott községben.
A Gorilla I esetében állítólag a titkosszolgálat iratáról van szó, amely Jaroslav Haščáknak, a Penta csoport társtulajdonosának a pozsonyi Vazovová utcai lakásban rögzített beszélgetéseit írja le, és amely leírja a terjedelmes korrupciót a 2005-2006-os privatizáció során Dzurinda kormányzása idején.
A titkosszolgálat valóban lehallgatta a Vazovová utcai lakást, de máig sem sikerült hitelesíteni, mi igaz az interneten megjelent dokumentumból.
Az Arpáš különböző emberekkel folytatott találkozóinak állítólagos átirata sokkal terjedelmesebb, mint a Gorilla. Míg a Gorilla csaknem 44.000 szóból és 286.000 jelből áll, a csütörtökön közzétett szöveg kétszer olyan hosszú – 90.000 szót és 521.000 jelet tartalmaz.
Arpášt az internetes Gorilla is emlegeti. A dokumentum szerint Arpáš 4 millió koronáért (133.000 euróért) adta el a lehallgatott lakásból származó felvételeket a Pentának.
„Ez teljes képtelenség, senkinek semmit sem adtam el” – mondta nemrég Arpáš az Aktuality.sk portálnak.
Miután Arpáš távozott a titkosszolgálattól, a Pentának dolgozott, ezt még 2012-ben a Život folyóiratnak adott interjúban vallotta be. A Penta közvetítő által fizetett neki, ezt a Gorilla irat is leírja. Az információt a VIA IURIS szervezet tette közzé. November elején a Penta és Arpáš azt mondták, Arpáš üzletemberként dolgozott nekik, ami nem különös a nagyvállalkozók körében. Leegyszerűsítve Arpáš üzleti elemzéseket, piaci pletykákat és a konkurenciával kapcsolatos információkat adott a Pentának.
A szöveg, amely csütörtökön jelent meg az interneten, tehát jóval terjedelmesebb, mint a Gorilla. Több politikusról és más személyekről olvashatunk a dokumentumban. A pénzügyi csoport nevét 58-szor említik a dokumentumban, Haščákét pedig 6-szor.
A Penta csoport a NAMAV társaság pénzügyi partnere, amely a Petit Press társaság, a Sme napilap kiadója részvényeit 45%-ban birtokolja.
Forrás: hirek.sk