Szlovákia-szerte folytatódnak a Gorilla-ellenes tüntetések. A szervezők egyike, Alena Krempaská mai sajtótájékoztatóján bemutatta az új követeléseiket.
Múlt hét pénteken a kemény fagyok ellenére mintegy 30 ezer ember vonult ki az utcákra, hogy hangot adjanak a korrupció, az állami vagyon szétlopkodása és a hatalommal való visszaélés miatti csalódásuknak. Alena Krempaská szerint a szervezők elsődleges célja a Gorilla-ügy kivizsgálása és a bűnösök megbüntetése. Találkozót kértek ezért Ivan Gašparovič köztársasági elnöktől, Iveta Radičová kormányfőtől és Pavol Hrušovský házelnöktől is, hogy átnyújtsák nekik a követeléseiket. Az értesülések szerint a találkozókra a napokban kerül sor. Ivan Gašparovič február 9-én akarat fogadni a tüntetések szervezőit, ám azok ezt az időpontot visszautasították, mondván, hogy akkor nincs idejük. Erről a köztársasági elnök szóvivője, Marek Trubač tájékoztatta a SITA hírügynökséget. „A jövő heti programunkban sajnos nincs szabad időpont a tüntetés szervezőivel való találkozóra” – tette hozzá az államfő szóvivője.
A Gorilla-ellenes tüntetések szervezőinek követelményei:
• A Gorilla-dossziéból következő valamennyi felmerült gyanú azonnali és alapos kivizsgálása, a konkrét személyekkel szembeni büntetőjogi és vagyoni felelősség levonása és minden ehhez szükséges lépés megtétele
• Valamennyi Gorillában szereplő politikus lemondása minden alkotmányos tisztségből
• Levenni minden párt listájáról azokat a személyeket, akikkel szemben indokolt a gyanú, hogy a Gorillában leírt tevékenységük során szétverték Szlovákia demokratikus irányítását
• Ha szükséges, szeptemberre halasztani az előrehozott választások időpontját
• Megváltoztatni a politikai pártok támogatási rendszerét és a választási törvényt úgy, hogy a jövőben a minimumra csökkenjen a korrupció és a klientizmus lehetősége, és inkább a valódi demokrácia elemeit támogassák – megszüntetni a választási kauciót, törvénybe iktatni a politikai pártok vállalkozóktól kapott adományainak korlátozását, bevezetni az igazság arányosságon alapuló választási rendszert és lehetővé tenni a pártlisták nélküli független jelöltek bejutását is a parlamentbe
• Megváltoztatni a népszavazásról szóló törvényt, hogy a képviselők alkotmányos módon kötelezve legyenek a népszavazás eredményével összhangban szavazni. Az ezzel szembeni szavazás a képviselő automatikus lemondását jelentené.
• Megszüntetni a népszavazás érvényességének arányszámát, a népszavazás kezdeményezéséhez szükséges aláírások számát csökkenteni a parlamenti választások leadott szavazatainak 5%-ára, és a polgári aláírásgyűjtési akció parlamentben való megtárgyalásához szükséges összegyűjtött aláírások számát 50 ezerre csökkeneti.
• A főügyész azonnali kinevezése a tisztségébe
• A parlamenti képviselők büntetőjogi mentelmi jogának megszüntetése a lehető legrövidebb időn belül
• Az erkölcsileg lejáratódott Štefan Harabin lemondása a Legfelső Bíróság elnöki tisztségéből, aki mindeddig nem magyarázta meg az albán drogmaffia fejével való kapcsolatát, s ezáltal a megbízhatatlan bíróság jelképe.
A szervezők felszólították a választásokon induló valamennyi politikai pártot és mozgalmat, hogy február 17-éig foglaljanak állást a követeléseikhez, és terjesszék elő a konkrét lépéseken és intézkedéseken alapuló megoldási javaslataikat.
Aktuality.sk, 2012. febrruár 10. nyomán