A regényes galántai Esterházy-kastély udvarán elevenedett meg a török elleni nagyvezekényi csata. A nagyszabású rendezvényt meghívott vendégeként Berényi József megyei alelnök is köszöntötte a több száz érdeklődőből álló közönséget.
A régmúlt röviden: 1652. augusztus 25-én Nagyvezekényen (község az Aranyosmaróti járásban) a királyi hadak csatát vívtak a Musztafa bég vezette török sereggel. A harcban négy Esterházy – nevezetesen János, Ferenc, Tamás és Gáspár – adták életüket a győzelemért. A részletekről az utókornak a harc idején még kiskorú Esterházy Pál számolt be. A négy hőst 1652. november 26-án országos gyász közepette temették el Nagyszombaton.
A galántai neogótikus kastély is az Esterházyaké volt. A kastély megmentésére alapított polgári társulás kezdeményezte a megemlékezést, a FRINGIA társulással (ennek küldetése a történelmi harcok és táncok ápolása) és a városi önkormányzattal együttműködve nagyszabású, látványos szabadtéri előadás keretében elevenítették fel a dicső múltat, több tucat szereplővel, ágyúropogás és csatajelenetek sorozata mellett. Olyan volt, mintha visszatért volna a 17. század.
A narrátor és a műsorvezető Takáč Zsolt alpolgármester volt, aki Esterházy Pál jelmezébe bújva köszöntötte a közönséget. A bemutató előtt üdvözölte a nézők között helyet foglaló Berényi József megyei alelnököt (MKP), és megköszönte neki, hogy segítette és támogatta azt a sikeres európai uniós pályázatot, melynek során a polgári társulás 550 ezer eurót kap a kastély egyik bástyájának helyrehozatalára.
Berényi József megköszönte a polgári társulás és az alpolgármester munkáját. Elmondta, örül, hogy megyei alelnökként segíthette a pályázat sikerességét. Emlékeztetett arra, hogy Galánta számára rendkívül fontos az Esterházy-kastély helyrehozatala. Úgy látja, Galánta vonzerejének három alapja van, mégpedig a mátyusföldi régió szépsége, Kodály Zoltán kultusza, és létjogosultsága van az Esterházy-kultusznak is. A mostani rendezvény is ezt erősíti. Üdvözölte, hogy ezzel az imázzsal a város szlovák lakosai is azonosulni tudnak. Reményét fejezte ki, hogy jövőre már a felújított bástya várja az idelátogatókat.
Forrás: Felvidék.ma, Oriskó Norbert