Április 5-én Szlovákia több városában ismét az utcára vonultak az emberek, hogy a tisztességes Szlovákiáért tüntessenek. Pozsonyban, a Szlovák Nemzeti Felkelés terén Tibor Gašpar országos rendőrkapitány fejét követelte a tömeg, továbbá egyértelmű rendszerszintű változásokat a belső ellenőrzésnél és a rendőrségi vezetés politikától való függetlenítését.
A tüntetések szervezői tíz nappal Pellegrini kormányának kinevezése után sem látják jelét ugyanis annak, hogy az új kormánykabinet komolyan gondolná a bizalom megújítását. A fővárosban a hírek szerint több tízezer ember mozdult meg, hogy hangot adjon elégedetlenségének. A másfél órás tiltakozó akció nyugodt légkörben zajlott, nem zavarták meg incidensek. A szervezők a nagygyűlés végén bejelentették, addig folytatják a tüntetéseket, amíg Gašpar nem távozik a tisztségéből.
„A rendőrség a mai napig nem válaszolt a kérdésemre, hogy mihez kezdett a volt belügyminiszterrel, Robert Kaliňákkal kapcsolatos gyanúsításokkal” – mondta a tömegnek a Trend hetilap újságírója, Zuzana Petková. „Ehelyett engem és a kolléganőmet beidéztek a Nemzeti Bűnügyi Ügynökségre (NAKA). A rendőrség elitegysége, amelyet azért hoztak létre, hogy a maffia ellen küzdjön, azt vizsgálgatta, hogy nem követtük-e el a rágalmazás bűncselekményét a miniszter ellen” – fűzte hozzá az újságíró.
Richard Stanke színész a pozsonyi pódiumon kijelentette: „A félelem és az igazságba vetett bizalom hiányának a légköre folytatódik, és a polip biztonságban van”.
Peter Pellegrini kormányfő sajnálja, hogy a tiltakozó akciók folytatódnak. A kormányfő a Tisztességes Szlovákiáért kezdeményezés kulcskövetelményével, azaz Tibor Gašpar leváltásával kapcsolatban Drucker belügyminiszter szakértelmére hagyatkozik. „Számomra pillanatnyilag kulcsfontosságú, hogy mihamarabb befejezze (Drucker) és bemutassa a nyilvánosságnak az országos rendőrkapitány választásáról szóló új törvényt, majd ezt követően közölje, mit akar kezdeni a jelenlegivel” – fogalmazott a kormányfő.
Pozsonyon kívül más szlovákiai városokban is zajlottak tüntetések. Nyitrán a mintegy kétezres tömeg elsősorban Ján Kuciak és Martina Kušnírová meggyilkolásának, valamint a Kuciak által említett ügyek független kivizsgálását követelte. Kassán is több mint kétezres tömeg gyűlt össze a Fő utcán, a tiltakozó akcióhoz a kelet-szlovákiai mezőgazdászok is csatlakoztak torlaszokat alkotva mezőgazdasági gépeikkel, ők azt fájlalják, hogy a szervezett csoportok kiszorítják őket a saját földjeikről. Zsolnán néhány ezren, Nagyszombaton 500 ember vonult az utcákra a tisztességes Szlovákiáért.
Nagyszombaton Róbert Bezák érsek kijelentette: „Hiszem, hogy a becsületes szlovák polgár születésének pillanatát éljük, aki azt szeretné, hogy ez az ország tisztességes és szép legyen a polgárai által”. Besztercebányán és Eperjesen is Gašpar távozását, valamint hiteles kormányt követelt a mintegy kétezres tömeg. Eperjesen a Denník N napilap kiadójának igazgatója, Lukáš Fila is szólt a tömeghez, aki arra emlékeztetett, hogy a két fiatal meggyilkolásának ügye továbbra is kivizsgálatlan maradt. „Az egyikük a kollégám volt, újságíró. Megalapozott a gyanú, vajon a rendőrség jelenlegi vezetésének valóban érdekében áll-e kideríteni ennek a gyilkosságnak a körülményeit… A kulturális minisztériumnak, amelynek a felügyelete alá az újságírók és a média tartozik, gondoskodnia kell arról, hogy hasonló eset ne történhessen meg. A dolog a miniszter asszony kezében van, akinek számára a szóban forgó terület teljesen ismeretlen“ – fűzte hozzá.
A tisztességes Szlovákiáért külföldön is zajlottak tiltakozó akciók, például Prágában, Amszterdamban és Dublinban is.
Kiska: Az elkövetkező napokban az asztalomon akarom látni a leváltását
Andrej Kiska köztársasági elnök is azt szeretné, ha Tibor Gašpar országos rendőrfőnököt leváltaná a kormány. A Miloš Zeman cseh államfővel való csorbatói találkozóján kijelentette, elvárja, hogy az elkövetkező napokban sor kerüljön Gašpar leváltására.
„Az új kormány kinevezésekor és a belügyminiszterrel folytatott beszélgetések során elmondtam, hogy a kulcsfontosságú emberek cseréje a rendőrségen, akik közé nyilvánvalóan Gašpar rendőrfőnök is tartozik, feltétlenül szükséges ahhoz, hogy elkezdhessük az emberek rendőrségbe vetett bizalmának újraépítését. A kormány nehéz feladat előtt áll, ám a legkisebb esélyünk sincs ezt a bizalmat visszaszerezni, ha az elkövetkező napokban képtelenek leszünk egy ilyen rendkívül fontos lépést, mint az országos rendőrfőnök leváltása, megtenni” – jelentette ki Kiska.
Gašpart eddig még senki sem kérte fel távozásra a kormány részéről
Tibor Gašpar országos rendőrfőnök azt állítja, a kormánytagok közül senki sem kérte fel eddig a távozásra, nem zárta ki azonban, hogy önszántából távozik a tisztségéből.
Mint mondta, a belügyminiszter Tomáš Druckerrel folytatott megbeszélései eddig a rendőrségről szóltak. „Belátható időn belül döntenek a személyemről, meg arról is, hogyan folytatja a munkáját a rendőrség” – fűzte hozzá Gašpar. Azt állítja, tudatosítja, hogy az utcákon több tízezren követelik a távozását.
„Érzékelem, és úgy vélem, sokan közülük nem is tudják, melyek az okok. Különböző okokról beszélnek nekik, amelyekért azonban nem én vagyok a felelős. De sokan a támogatásukról biztosítanak, és én nem tudom, kivel szemben legyek korrektebb. A törvény elfogadásával ősszel így is, úgy is lejárt volna a megbízatásom. Már majdnem elkészült, s hogy holnap kerül-e rá sor, vagy egy hónap múlva, illetve a törvény elfogadása után, már nem lényeges a számomra” – mondta, hozzáfűzve, miszerint zavarja, hogy az egész rendőrséget támadják.
Gašpar azt állítja, nincs olyan érzése, hogy a tisztségéből adódóan ártott volna. Rámutatott arra is, hogy Szlovákiában ez idő alatt kevesebb bűncselekmény, és kevesebb halálos kimenetelű közúti baleset történt.
Forrás: (TASR/Felvidék.Ma)