Béla lélekben ismét Vojto lett! Olyan kisbetűs ember, akit az 1990-es évek második felében Ján Slota még vállon veregetett és elfogadhatónak vélte őt egy szlovák kormány tagjaként, hiszen meztelen hassal járta Jánosik táncát a szlovák televízió szilveszteri műsorában.
Ezzel a minősíthetetlen teljesítményével végleg beírta magát a szlovák alsó tízezer szívébe, akik segítségével 2010-ben, a magyar politikai egység szétrombolása után – a megtévesztett magyarok szavazataival is – új pártja bejutott a pozsonyi parlamentbe, kiszorítva onnan a magyarokat.
Ennek az embernek a legjelentősebb politikai tettei közé leginkább az tartozik, hogy
– 1990-ben, prágai parlamenti képviselőként kilépett a magyar képviselők csoportjából,
– a csehszlovák kommunista titkosszolgálat ügynökének segédletével lett a Magyar Kereszténydemokrata Mozgalom elnöke,
– ővele állíttatták félre a demokratikus közéletből a rendszerváltozás előtti felvidéki magyar másként gondolkodás egyik jelentős alakját, Janics Kálmánt,
– 1994-ben a szlovák titkosszolgálat ő által futtatta vakvágányra a felvidéki magyarok eddigi legnagyobb kezdeményezését, a komáromi nagygyűlést,
– az ő tevékenységével lehetett megakadályozni 1998-ig a felvidéki magyar pártok egyesülését,
– a magyar pártok egyesülése végül csak úgy történhetett meg, hogy ő lett az egyesülés elnöke, mert így képzelték el kenyéradó gazdái,
– ebben az időben ő volt a szlovákiai politikai közélet bohóca az „o tom, potom” (erről, máskor) kiszólásával,
– ő demoralizálta 2001-ben az MKP-t azzal a kijelentésével, hogy ki kell lépni a kormányból, ugyanakkor nyaralni ment az Adriára, és nem vállalta kijelentéséért a felelősséget,
– az ő tudtával, de a többi döntéshozó tudomása nélkül 2006-ban olyan pénzügyi tájolású tárgyalások kezdődtek az MKP és Fico pártja között, amelyek elvezettek a felvidéki magyar politizálás teljes összeomlásig – az MKP ezért maradt ki a kormányból. Miatta került ismét a nyakunkra Ján Slota.
Bugár, nevének csallóközi eredete alapján, népi gyökerű politikusnak tűnik. Ám ha valóban az lenne, 2009-ben nem vált volna pártütővé, alázattal tudomásul vette volna vereségét a pártban és elfogadta volna a neki felajánlott tiszteletbeli pártelnökségi tisztséget, ahelyett hogy azt durcás hányavetiséggel visszautasította. Bugár, hasonlóan Gyurcsányhoz, nem viselte el, hogy ne őt tekintsék első embernek, a mögötte álló érdekkörök pedig nem viselték el, hogy az általuk irányított embert leváltották és ezután már nem az fog történni az MKP-ban amit ők akarnak.
Bugár szétverte a nehezen kialakított magyar politikai egységet azzal, hogy 2009-ben egy szakadár pártot alapított, és azt a politikai pártot támadja, ami vele együtt jött létre. Addig jó volt számára ez a párt, amíg ő diktálhatott?
Bugár Béla szellemileg és lelkileg egyre inkább a felvidéki magyar közélet peremére tolódik. Felrémlik bennem, hogy 1992-ben azt sem tudta, mi az, hogy keresztény. Egyik videoklipjében azt mondta: keresztények és protestánsok. Ma pedig azt sem tudja, mi a magyar érdek.
A Magyar Koalíció Pártjában 2007-ben a józan többség döntött úgy, hogy meg kell szabadulni ettől az elszabadult hajóágyúként viselkedő, idegen helyről irányított embertől. Most az egész felvidéki magyar közösséget kellene tőle megszabadítani, amíg nem késő.
Forrás: Felvidék.ma, Duray Miklós