Az első bécsi döntés 1938. november 2-án született Magyarország és Csehszlovákia vitájában, és lényegében Trianon részleges, etnikai alapon történő revízióját jelentette.
Magyarország a trianoni békeszerződéssel elvett területeiből visszakapott mintegy 12 ezer km²-t, az akkor már autonóm Szlovákia déli és Kárpátalja délnyugati sávját a magyar határ mentén, Érsekújvárral, Kassával, Ungvárral, Beregszásszal és Munkáccsal. Nem szerezte meg Magyarország viszont az általa követelt Pozsonyt és Nyitrát. A Harmadik Birodalom része lett ugyanakkor a német többségű Pozsonyligetfalu és Dévény. Az átadott területen az 1941-es magyar népszámlálás 1 millió 62 ezer lakost talált, közülük 84% volt a magyarok aránya és mintegy 10% a szlovákoké. Az 1930-as – vitatott hitelességű – csehszlovák népszámlálás szerint a magyarok aránya itt 57% volt. A két adat eltérését azonban nem csupán az adatfelvételek és az adatközlések módszertani különbsége magyarázza, mivel a határváltozást népességmozgás is követte. (Forrás wikipedia)
Duray Miklós felvidéki politikus és közíró szerint: „A békeszerződés idején tanúsított buta mohóság és a későn jött felismerés okozta a cseh (csehszlovák) politika teljes vereségét 1938-ban, mert azt is elvesztette, amit egyébként megtarthatott lett volna. A müncheni egyezményt, amelynek következményeként Németország bekebelezte a németlakta csehszlovákiai területeket, francia és brit segédlettel kötötték meg szeptember utolsó napján. Három héttel ez után következett – összhangban az akkor érvényes csehszlovák törvényhozási renddel – Szlovákia autonómiájának törvénybe iktatása. Jó egy hónappal az után, hogy a müncheni egyezményt Csehszlovákia elfogadta, az első bécsi döntéssel visszacsatolták Magyarországhoz a magyarlakta területeket, létrehozva ezzel Európa legújabb kori történelmének etnikailag legigazságosabb államhatárát. Majd 1939. március 14-én egyoldalúan kikiáltották Szlovákia önállóságát, és ez Csehszlovákia megszűnését jelentette. Ezután került sor az ún. kárpátaljai maradék terület elfoglalására (visszafoglalására) a magyar királyi honvédség által.”
(Forrás: Duray Miklós: Szabadkőműves volt, fasiszta lett belőle! Neve: Edvard Beneš, 2005)