Mindig is vallottam, hogy a felvidéki magyarság megmaradása szempontjából az oktatás létfontosságú, és nekünk érzékenyen kell reagálnunk minden olyan próbálkozásra, amely hátrányos helyzetbe hozza gyerekeinket. Ezért szerveződött a legnagyobb közösségi portálon egy kezdeményezés, amiből egy petíció született.

 

Mindig is vallottam, hogy a felvidéki magyarság megmaradása szempontjából az oktatás létfontosságú, és nekünk érzékenyen kell reagálnunk minden olyan próbálkozásra, amely hátrányos helyzetbe hozza gyerekeinket. Ezért szerveződött a legnagyobb közösségi portálon egy kezdeményezés, amiből egy petíció született.

Mint Haraszti Gyula az egyik közreműködő írja bejegyzésében: „Fejlettebb a magyar gyerekek agya, mint szlovák kortársaiké?
A kérdésre ugyan nincs válasz, vizsgálatok, felmérések sem születtek a témában, a szlovák oktatási minisztérium mégis úgy döntött, hogy a magyar oktatási nyelvű iskolák elsőseinek szeptembertől elég lesz heti 5 óra is arra, hogy megtanuljanak írni és olvasni. A szlovák gyerekeknek ugyanerre heti 9 órájuk van, a cseheknek szintén, a magyarországi nebulóknak 8, a németeknek 7, a franciáknak 10. Európai unikum ez az 5 óra, talán világviszonylatban is az, de köszönjük, nem kérünk belőle.
Nem akarunk félanalfabéta gyerekeket, ezért döntöttünk úgy, hogy petícióval fordulunk az oktatási minisztériumhoz. Lényegében három, unokái jövőjét féltő nagymama aggodalmaiból született ez a civil kezdeményezés, amelyet felkarolt a pedagógus-, a szülői szövetség, a Csemadok és más polgári társulások.

Az idő sürget, ezért május huszadika az összegyűjtött aláírások leadásának határideje. Az íveket a Csemadok pozsonyi központi irodájának címére kell majd küldeni. Sajnos, az internetes petíciókra még nem értünk meg Szlovákiában, így mindenkinek papiroson s. k. kell aláírogatni a beadványt. Kérjük, támogassák aláírásukkal, aláírásgyűjtésükkel ügyünket, ahogy az a szlovák fiatalember is támogatja, aki még a petíciós bizottság munkájában is részt vállalt.”

Végezetül még csak annyit, ha rosszhiszemű, paranoiás lennék, hogy ez a lépés a minisztérium részéről direkt ellenünk irányul, mondván, nosza, gondoskodjunk róla, hogy a magyar iskolába járó nebulók tényleg rosszabb oktatásba részesüljenek!

Fibi Sándor tanár, a petíciós bizottság tagja nyilatkozott a Felvidék.ma-nak:

Ki volt a petíció kezdeményezője?
A petíció kezdeményezője Vojtek Katalin volt, aki valóban nyitott szemmel követi mindazt, ami a honi oktatásügyben történik és szinte folyamatos kapcsolatban van a pedagógusokkal és oktatásügyünk további szakembereivel.

Hol tart az aláírások gyűjtése, kik vesznek benne részt?
Az aláírások gyűjtésében hatékony segítséget kapunk a Csemadoktól, a pedagógusszövetségtől, és elvárjuk, és joggal elvárjuk, hogy iskoláink és iskolai intézményeink is méltó szerepet vállalnak, szoros együttműködésben az iskolák szülői szövetségének alapszervezeteivel. Tokár Géza barátunk elkötelezett hozzáállása révén felhívásunk és maga a petíció eljutott nagyon sok civil szervezethez és társuláshoz.

Értesüléseim szerint április 26-án a Komáromi Imanapon is fognak aláírásokat gyűjteni. Esetleg, lesz több ilyen akciójuk is?
Igen, szeretnénk, ha a céljainkkal azonosuló barátaink a lehető legtöbb helyi rendezvényen ott lennének, hiszen ez a petíció minden felvidéki magyar ember közös ügye! Köszönöm, hogy a Felvidék.ma is figyelemmel kíséri ennek a fontos petíciónak a sorsát, és segít célunk elérésében.

Forrás: Sztakó Zsolt, Felvidék.ma