„Mély fájdalommal tudatom, hogy az SZMPSZ elnöke, Jókai Tibor 2018. április 8-án az éjjeli órákban visszaadta lelkét teremtőjének. Az SZMPSZ saját halottjának tekinti. A temetésről később történik intézkedés” – tudtuk meg Ádám Zitától, az SZMPSZ alelnökétől.
Jókai Tibor még március 15-i nemzeti ünnepünk alkalmából átvette a felvidéki magyar oktatás fejlesztése, valamint a Kárpát-medencei pedagógusszövetségek közötti összefogás megerősítése érdekében végzett példaértékű tevékenysége elismeréseként a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést. Viszont egészségi állapota egyre romlott, s a gyilkos kór április 8-án vitte magával. Már nem lehetett ott Rozsnyón sem a hétvégén rendezett pedagógusok országos találkozóján, a kórházban érte a halál. Mindössze 50 éves volt.
Jókai Tibor 1967. augusztus 8-án született. Búcs községből származott. A helyi alapiskola elvégzése után Dunaszerdahelyen érettségizett, majd 1992-ben a nyitrai egyetemen szerzett tanítói oklevelet. Pedagógiai pályáját a komáromi Béke Utcai Alapiskolában kezdte. Már akkor aktívan bekapcsolódott a pedagógusszövetség tevékenységébe, az iskolai alapszervezet elnökeként dolgozott.
A 2003-as esztendő gyökeres fordulatot hozott számára, létrehozták a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Központi Irodáját, és első vezetőjévé őt nevezték ki. Kollégai szerint is felelősségteljes, lelkiismeretes munkájával hozzájárult a szervezet széleskörű elismertségéhez nemcsak odahaza, de szerte a Kárpát-medencében. Kitartó, áldozatos tevékenységét elismerve 2014-ben az SZMPSZ elnökévé választották.
Vezetése alatt a korábbi hagyományokra építve számos területen megerősödött, fejlődött a szakmai és szervezeti élet, a szövetség programja új irányt vett. Nagyrészt az ő érdeme, hogy a Kárpát-medencei pedagógusszövetségek között erős kötődés, együttműködés, egymást segítő baráti, szakmai kapcsolat alakult ki.
Jókai Tibor számára a munkája egyben a hobbija is volt. Mindig teljes intenzitással, odaadással végezte, soha nem kímélve erejét, idejét. Az általa irányított szövetség és a saját maga elé kitűzött célok eléréséért áldozatkészen, fáradhatatlanul dolgozott.
Megálmodta és megvalósította Komáromban a Felvidéki Magyar Pedagógusházat. Tevékenységét a pedagógusok, a tanulók, az oktatási intézmények, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége érdekeinek a szolgálatába állította.
Forrás: Felvidék.ma