Harminchat felvidéki civil szervezet képviselője látta el kézjegyével azt az Európai Parlament képviselőinek címzett nyílt levelet, melyben az őshonos kárpátaljai – zömében magyar – polgárokkal szembeni jogfosztások ellen tiltakoznak.
A civil szervezetek szerdán Pozsonyban ismertették a részleteket. A sajtótájékoztatót Polgár Hajnalka (a Magyar Polgári Kör alelnöke, az ügyintézéssel megbízott személy), Knirs Imre (az Egy Jobb Komáromért Polgári Társulás elnöke) és Kovács Ilona (a Magyarok Világszövetségének párkányi megbízottja) tartották.
„Vétkesek közt cinkos, aki néma – írta költőnk, Babits Mihály a szállóigévé lett szavakat Jónás könyvében. A mai napon mi levetjük a cinkosság palástját, és szót emelünk az alapvető emberi méltóságjogokat sárba tipró ukrán hatalmi önkény üldözöttjeinek érdekében. A 21. században ugyanis nem hagyható szó nélkül, ha az Európai Unióhoz, azaz egy szövetséghez társulni kívánó államban – az államhoz tartozó hatalmi szervek hallgatólagos jóváhagyásával – épp ennek az Európai Uniónak az állampolgárait – akik történetesen az adott állam területén élő őshonos nemzeti közösségek tagjai – halállistázzák” – mondta Polgár Hajnalka.
Ukrajna lépéseivel méltatlanná vált Kárpátalja birtoklására
„Az, ahogy Ukrajna bánik saját állampolgáraival, az ott élő magyarokkal, teljesen elfogadhatatlan és megengedhetetlen. Azzal, hogy Ukrajna parlamentjének honlapján olyan népszavazási kezdeményezést regisztrál, amely deportálná az Ukrajnában élő magyarokat, a hitleri időkre emlékeztető emberellenes cselekedetnek válik tettestársává” – fogalmazott Kovács Ilona. Hozzátette, hogy Ukrajna lépéseivel méltatlanná vált Kárpátalja birtoklására, a jelen körülmények között indokolttá vált annak a magyar-ukrán alapszerződésnek a felbontása, melyet Antall József, Magyarország egykori miniszterelnöke 1991-ben látott el kézjegyével.
Knirs Imre rámutatott, hogy Ukrajnában élő nemzettestvéreinket megfosztják az otthon érzésétől is. Az Európai Unióhoz csatlakozni akaró Ukrajnában történteket szerinte minden kultúrnemzetnek el kell ítélnie. Hangsúlyozta annak fontosságát, hogy az Ukrajnában zajló igazságtalanságokról minél szélesebb körben tájékoztassanak.
A nyílt levelet, amely tartalmazza a támogatók felsorolását is, a sajtótájékoztató után kézbesítették az Európai Parlament szlovákiai irodájába és Ukrajna nagykövetségére is.
Forrás: Felvidék.ma