Vona Gábor a párt egyes alelnökeit megkérte, a másfél hónap múlva esedékes tisztújításon ne induljanak posztjukért
Vona Gábor pártelnök folytatni kívánja a Jobbik cukisodását, és nem ijed meg belső áldozatok meghozatalától sem. Úgy tűnik, hogy legnehezebb feladata a párt egyben tartása lesz.
Nagy utat tett meg a Jobbik a 2003-as mozgalomból való indulása óta. A radikális magyarországi párt mára a legerősebb ellenzéki tényező, és nem titkolt szándéka, hogy 2018-tól kormányozni szeretné az országot. A megalakulásuk óta eltelt bő tíz év alatt, mint minden párt életében, náluk is sok változási folyamat játszódott le. Fokozatosan levetkőzték a vállalhatatlan vagy éppen belső bomlasztó arcokat, s váltak ténylegesen a fiatalok pártjává (minden statisztika azt mutatja, hogy a fiatalok körében messze a legmagasabb a támogatottságuk). A 2014-es parlamenti választásokkal pedig megkezdődött a sokak által kritizált néppártosodási folyamat. A korábban meghökkentő és szélsőséges üzenetekkel operáló párt 2014-ben úgynevezett cuki kampányt folytatott: színes (pl. rózsaszín) ruhákban szerepeltek a jelöltek, kis vizslával, cicával fényképezkedtek, markánsan megtartva persze a nemzeti jelleget is.
Nos, úgy tűnik, e folyamatot Vona Gábor pártelnök folytatni kívánja, és nem ijed meg belső áldozatok meghozatalától sem. Legutóbbi elnökségük után nyilatkozta, hogy a párt egyes alelnökeit megkérte, a másfél hónap múlva esedékes tisztújításon ne induljanak posztjukért, mivel az alapszabályzatból adódó vétójogával élve úgyis megmásítaná a döntést. Három politikust szokás a párt radikális vonalának tekinteni: Novák Elődöt, Apáti Istvánt és Szávay Istvánt. Vona rajtuk kívül megkért egy negyedik személyt, Hegedűs Lórántnét is, hogy ő se induljon.
Indoklása szerint ez az elnökség arra hivatott, hogy stabilizálja a pártot, és a legerősebb ellenzéki tényezővé tegye, amit teljesítettek is. A következő feladat viszont, hogy kormánytényezővé tegyék a pártot, így arra kormányzati tapasztalattal rendelkező embereket képzel el. Nevesíteni ugyan nem akarta őket, de a PestiSrácok.hu szerint valószínűleg a párt komolyabb tapasztalatokkal rendelkező polgármesterei (a tapolcai, a tiszavasvári és az ózdi) lehetnek ezek. Vona a sajtótájékoztatón viszont azt is kihangsúlyozta, hogy a négy politikusra ezután is számít, csak éppen más feladattal szeretné őket megbízni.
Az elnökségi ülés után Mirkóczki Ádám, a párt szóvivője cáfolta, hogy akár csak a szakadás gyanúja is felmerült volna az egyet nem értő felek közt. Viszont felröppentek olyan információk, hogy amennyiben egy ilyen irányvonalváltás következik be a Jobbikban, akkor Duró Dóra – az egyik érintett, Novák Előd felesége – lemond minden pártbéli tisztségéről és csak a parlamenti képviselői mandátumát tartja meg.
Hasonlóan sértetten reagált facebook-lapján Szávay István is, akinek képviselői irodája van a Felvidéken, Dunaszerdahelyen, bár a szlovák hatóságok kilátásba helyezték annak felszámolását.
„Nem vagyok sem szélsőséges, sem keményvonalas, mint ahogyan a kormányképességünk gátjának sem tartom magamat, kikérem ezeket az ostoba, közösségünket tudatosan megosztani próbáló jelzőket! Nemzeti radikális vagyok, az voltam akkor is, amikor Vona Gáborral 13 évvel ezelőtt megalapítottuk a Jobbikot, és az is maradok. Számomra továbbra is fontosak és képviselendőek azok az alapértékek, amelyek minket azzá tettek, akik vagyunk, amelyek miatt a mozgalmunkat létrehoztuk. Így végeztem eddigi alelnöki munkámat, és ebben a szellemben fogok képviselőként a továbbiakban is dolgozni. Nemcsak azokra figyelni, akiket meg akarunk nyerni, hanem azokra is, akiket nem szabadna elveszíteni! (…) Ha a Jobbik valóban győzni akar 2018-ban, akkor az erőinket, az emberi erőforrásainkat összpontosítanunk kellene, nem pedig gleichschaltolni” – írta Szávay a facebook-profilján.
Kérdésünkre, hogy ennek ellenére elindul-e az alelnöki posztért, azt válaszolta, hogy amennyiben a tagság részéről erre igényt és támogatottságot érez, akkor igenis elfogadja a jelölést. „Jelölésem esetén persze legitim joga akár a tagság véleményével szembehelyezkedve az elnök úrnak ezt vétózni, persze ennek legitimációs és politikai kockázatait egy személyben kell viselnie” – mondta.
Vona egyébként a HírTV reggeli adásában elég élesen úgy fogalmazott, hogy meglátása szerint a posztokra vannak jobb személyek. Szávay e kijelentést eddig munkája alapján méltánytalannak tartja, ám el tudja fogadni, ha a kongresszus így dönt.
Ezek ellenére a nemzetpolitikáért felelős képviselő nem gondolja, hogy ez szakadáshoz vezetne a pártban, hiszen ez senkinek nem lehet érdeke és célja. A tagság körében elég hangos a közfelháborodás ezzel kapcsolatban.
Hasonlóan vélekedett Apáti István is, aki nyilatkozata szerint ugyancsak elindul a posztért, bár tudja annak kimenetelét. „Jobb farkasként meghalni, mint kutyaként élni” – szögezte le.
Szávay megítélését illetően lehet, hogy közrejátszott az is, hogy a politikust Romániából és Ukrajnából is kitiltották, míg Szerbiában és Szlovákiában eljárást indítottak ellene a képviselői irodái miatt.
Vona koncepciója mintha a Fidesz-modellt követné. A jelenlegi magyar kormánypárt a rendszerváltást követően liberális, a fiatalok pártjának számító tömörülésként vált jobbközép, kormányzó tényezővé. Azt is érdemes megjegyeznünk, hogy Vona politikai karrierjét a Fideszben kezdte, és korábbi bevallása szerint Orbán Viktor volt a példaképe.
Forrás: tsák, Felvidék.ma, HuzaVona a Jobbikban – akár szakadás is bekövetkezhet?, Fotó: Horváth Péter Gyula