Politológusok, kultúrtörténészek és az irodalmárok is elfogadták, hogy az EURÓPAISÁG három alappilére a következő:
- A KERESZTÉNY ERKÖLCS
- A GÖRÖG BÖLCSESSÉG
- A RÓMAI JOGREND
méghozzá az alábbi értelmezésben:
A Tízparancsolatra épülő (Istent hűséggel elfogadó, az emberi életet, szülők által átadott eredendő érékrendet és hagyományt és a család egységét tisztelő, mások emberi méltóságát, jogait, emberi értékeit és tulajdonát tiszteletben tartó) és a jézusi szeretetből táplálkozó KERESZTÉNY ERKÖLCS, mint értékrend és magatartásforma.
Az emberséget, szabadságot, testvéri szeretetet, becsületet, tisztességet és egyenrangúságot sugárzó, a lélek és a test harmóniáját szem előtt tartó GÖRÖG BÖLCSESSÉG, mint életfelfogás, életszemlélet, gondolkodásmód vagyis filozófia.
Az igazságosságra, egyenjogúságra, pártatlanságra és méltányosságra alapozott RÓMAI JOGREND, mint a társadalmi rend és béke jogszokásból táplálkozó közmegegyezéses szabályozója.
Az egykoron európaiságnak nevezett három tartópillérnek viszont mára csupán a csonkjai látszanak, mert mindezeket megkerülte, megvette vagy bekebelezte az anyagias és haszonelvű pénzvilág, a hitetlenségre és érzéketlenségre ösztönző piaci szemlélet, valamint a hagyományt, családi egységet, nemzeti közösséget és emberi értékrendet megkérdőjelező liberális, szocialista vagy soviniszta életrontás, amit mindezek hazug tömegmanipulációja, propagandája és reklámhadjárata aljas szándékkal és fondorlatos módon ömleszt a világra.
Európa pedig napjainkban egyre inkább a múlt ködébe tűnő illúzióvá válik. Csak „kicsike tüzek” pislákolnak még itt-ott, de ezeket is vízágyúkkal próbálják kioltani a pokol angyalnak öltözött csillagai.
A helyzet kilátástalan, de nem reménytelen! – ahogyan elődeink is vallották nagy szorongattatásokban. Ám éppen ez a remény, ez a hit, ez a mély gyökerekből táplálkozó és gerincet tartó önbecsülés adott mindig erőt, bátorságot és bölcsességet a talpra álláshoz, helytálláshoz, a megmaradáshoz.
Mihályi Molnár László