1994 óta minden évben október ötödikén ünnepli az UNESCO a pedagógusok világnapját, melynek idei mottója „Tanárok: vezetni a válságban, újragondolni a jövőt”, reflektálva arra az elhivatottságra, melyet a tanárok szerte a világon annak érdekében tanúsítottak, hogy senkit se hagyjanak hátra, különösen a koronavírus-válság idején. A kapcsolódó eseményekre idén online kerül sor október 5-e és 12-e között.
A dátum a tanárok státuszának meghatározása szempontjából hatalmas előrelépést jelentő 1966-os ILO/UNESCO ajánlás aláírásának állít emléket, amely többek között a pedagógusok jogait és felelősségét határozta meg, és amelyben nemzetközi iránymutatások kialakítását kezdeményezték a tanárképzésre, a pedagógusok továbbképzésére, és a tanárok alkalmazására vonatkozóan.
A világnap alkalmat kínál arra, hogy világszerte ünnepeljük a tanári hivatást, számba vegyük az eredményeket, és ráirányítsunk a figyelmet a tanárok tevékenységére, akik a globális oktatási cél elérésének középpontjában állnak, senkit sem hagyva hátra.
A világjárvány jelentősen megnövelte azon kihívások számát, amelyekkel az egész világon a már korábban is túlfeszített oktatási rendszerek szembesültek. Nem túlzás azt állítani, hogy a világ válaszúthoz érkezett, és most minden eddiginél jobban együtt kell működni a tanárokkal az oktatáshoz való jog védelmében, és átvezetni azt a világjárvány által kibontakozó új környezetbe.
A tanári vezetés a válságkezeléssel kapcsolatban nemcsak időszerű kérdés, hanem kritikus is, különösképpen, ha tekintetbe vesszük mindazt a jelentős szerepet, melyet a tanárok töltenek be a távoktatás biztosításában, a rászorulók támogatásában, az iskolák újbóli megnyitásában és a tanulási hiányosságok enyhítéséhez nyújtott hozzájárulások szempontjából.
A világnap kapcsán kialakult párbeszédek kiemelten kezelik a pedagógusok szerepét a reziliencia kialakításában, valamint az oktatás és a tanári szakma jövőjének alakításában is.
Az idei világnap a hagyományoktól eltérően virtuális, de interaktív lesz, a programokon különféle platformokon keresztül lesz lehetőség aktívan részt venni. A pedagógusok világnapjához kapcsolódó események részeként rendezik meg a tanítás hatékonyságát elősegítő gyakorlatok elismerésére és népszerűsítésére létrehozott UNESCO-Hamdan díj átadó ünnepségét is. A kétévente odaítélt díj átadására immáron hatodik alkalommal kerül sor.
Pedagógusok világnapja: kiemelkedő teljesítmény, hivatás és felelősségtudat
A pedagógusok kiemelkedő hivatás- és felelősségtudattal, maximális elkötelezettséggel végzik mindennapi munkájukat a társadalom jövőjét jelentő gyermekek nevelésében és oktatásában – írta az Emberi Erőforrások Minisztériuma a pedagógusok világnapja alkalmából hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleményében.
Kiemelték: idén a koronavírus-járvány miatt még nagyobb felelősség hárult a pedagógusokra, akik ebben a helyzetben is, mind a tavasszal bevezetett tantermen kívüli, digitális munkarend idején, mind szeptembertől, az oktatás hagyományos formában történő újraindítását követően kiemelkedő teljesítményt nyújtottak és nyújtanak.
Ezekben a hetekben különösen nagy szükség van a pedagógusok és a szülők együttműködésére annak érdekében, hogy a járvány elleni védekezés az óvodákban és az iskolákban is eredményes legyen – hangsúlyozta a szaktárca.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma ezúton is köszönetét fejezi ki a pedagógusoknak a fegyelmezett, felelősségteljes együttműködésért.
Fontos, hogy az óvodapedagógusok, gyógypedagógusok, tanítók, tanárok továbbra is nagy gondot fordítsanak a járványügyi szabályok betartására az egészség megőrzésének és az oktatás-nevelés zavartalanságának érdekében – közölték.
Forrás: unesco.hu/MTI/Felvidék.ma