Az elemzők szerint is visszafogott hangú vita zajlott ma a magyar kormány legutóbbi lépéseiről az Európai Parlamentben.
A csekély érdeklődés mellett megtartott eszmecserén a felszólalók által tolmácsolt véleményeket három csoportba lehetne sorolni: az elsőbe a már többször hangoztatott kifogások tehetők a magyar kormány demokrácia-felfogásával kapcsolatban. A második kérdéscsoport az egyetemi törvény megváltoztatását célozta, míg a harmadik az ún. nemzeti konzultáció hangnemére, illetve annak a magyar társadalomban kiváltott EU-ellenességére hívta fel a figyelmet.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök felszólalásában igyekezett tárgyszerű lenni, s a kettős mérce elkerülését kérte Magyarország vonatkozásában is. Orbán külön is találkozott Antonio Tajani EP-elnökkel, valamint az Európai Néppárt néhány vezetőjével.
Megfigyelők véleménye szerint a hét végén esedékes EPP miniszterelnöki találkozó fontosabb és forróbb lesz a magyar miniszterelnök számára. A Fidesz pártcsoportján, az EPP-n belül is erőteljesebben jelentek meg a kritikus hangok, különösen a kormány két utolsó lépésével, a felsőoktatási törvény módosításával és az ún. nemzeti konzultáció hangnemével kapcsolatban. Belső információk szerint az EPP legfelsőbb vezetői is jelezték Orbánnak, hogy nem tudják tovább tolerálni az újabb és újabb – szerintük provokációnak is beillő – magyar kormányzati lépéseket, és felszólították a magyar miniszterelnököt politikája korrekciójára.
Az európai parlamenti képviselők többsége szerint azért is zajlott visszafogottabb hangnemben a plenáris ülés vitája, mert szerdán délben az Európai Bizottság bejelentette, hogy a felsőoktatási törvény módosítása miatt az EB kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen. Magyar EP-képviselők szerint ez a jelenlegi felfokozott hangulatban jó hír, mert az érzelmekkel teli vitát a tárgyilagos dialógus szintjére szoríthatja.
Forrás: Csáky Pál fb-tudósítása